Lubrykant – czym jest i kiedy może się przydać?

Czym jest lubrykant?

Lubrykant jest niezwykle pomocny i przydatny w wielu sytuacjach. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia, gdyż zdecydowanie wpływa on pozytywnie na odczuwaną przez nas przyjemność podczas stosunku seksualnego. Czym dokładnie jest lubrykant i czym charakteryzują się poszczególne jego rodzaje?

Czym jest lubrykant?

Lubrykant jest substancją stosowaną przede wszystkim w celu poprawienia poślizgu i redukcji tarcia podczas stosunków seksualnych lub też innych form seksu. Może on pomóc nam w zwiększeniu komfortu i przyjemności odczuwanych podczas seksu, lecz również może zmniejszać suchości pochwy oraz zapobiegać wszelkiego rodzaju podrażnieniom czy uszkodzeniom skóry. Lubrykant może także pomóc w zwiększeniu efektywności prezerwatyw i zmniejszeniu ryzyka infekcji. Warto jednak pamiętać, że niektóre lubrykanty mogą uszkodzić prezerwatywy, dlatego ważne jest czytanie składu i instrukcji użytkowania przed użyciem.

Rodzaje lubrykantów

Lubrykanty dzielą się pomiędzy sobą na kilka różnych rodzajów, głównie ze względu na bazę, na jakiej zostały wykonane. Przede wszystkim można wymienić tutaj lubrykanty na bazie wody, które są łatwo dostępne i najłatwiejsze do usunięcia, gdyż wystarczy je zwyczajnie zmyć. Mogą być jednak szybko wchłaniane przez skórę. Innym rodzajem są lubrykanty na bazie silikonu. Te lubrykanty są trwalsze i nie wchłaniają się w skórę, ale mogą uszkodzić lateksowe prezerwatywy i niektóre rodzaje zabawek erotycznych, stąd warto dokładnie przeczytać instrukcję przed użyciem, by uniknąć nieprzyjemności. Lubrykanty na bazie oleju są z kolej bardzo trwałe i dodatkowo nawilżają skórę, lecz również mogą uszkadzać lateksowe prezerwatywy. Kolejnym rodzajem lubrykantów są te na bazie naturalnych składników. Są one bezpieczne dla skóry i środowiska, jednak mogą być trudniej dostępne i mieć krótszy termin przydatności w porównaniu z innymi rodzajami. Wartym uwagi rodzajem są także lubrykanty smakowe, cechujące się słodkimi smakami na przykład owoców, które mogą okazać się przydatne podczas seksu oralnego.